رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا خبر داد:

از اول دی‌ماه گواهینامه هوشمند صادر می‌شود

حمل و نقل  - به گفته رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور تا کنون حدود 2 میلیون و 600 هزار گواهینامه هوشمند صادر شده و قرار است از اول دی ماه، گواهینامه‌‌‌های المثنی،تعویضی و جدیدالصدور تجمیع شوند و به صورت الکترونیکی و هوشمند در آیند.

در حالی که روزانه بیش از 14 هزار گواهینامه در کشور صادر می‌شود و بالغ بر 30 میلیون گواهینامه نیز در دست مردم وجود دارد بروز اختلالات فنی مهندسی در سیستم‌‌های صدور الکترونیکی گواهینامه مانع از شروع به کار رسمی این طرح در کشور شده است.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو با شبکه خبری شهر الکترونیک می‌گوید: قطع و وصل شدن سیستم‌ها به دلیل اختلالات در شبکه مرکزی باعث شده تا روند صدور گواهینامه الکترونیکی به کندی پیش رود.

سال‌های زیادی از زمانی‌ که صف‌های طولانی جلوی در مراکز راهنمایی و رانندگی تشکیل می‌شد،نمی‌گذرد. پرونده‌های قطور در بایگانی‌ها جای می‌گرفتند و افراد برای این که گواهینامه معتبر ده ساله دریافت کنند باید از امتحانات عملی و سخت ماموران برگزاری امتحان شهر می‌گذشتند. کسی که قبول شده بود با افتخار خود را به اداره راهنمایی و رانندگی می‌رساند، مهر قوبلی‌اش در آزمون شهر را نشان می داد و یک ماه تا 45 روز به انتظار دریافت گواهینامه چشم به راه مامور پست می‌ماند.

امروز اما این مراحل به گونه‌ای دیگر طی می‌شود، در مراکزی که در خدمت پلیس است و پلیس +۱۰ نام دارد. آنها که قبول می‌شوند، المثنی می‌خواهند و یا قصد تمدید کردن گواهینامه دارند، باید به این مراکز مراجعه کنند و با ارائه یک پرونده حاوی کاغذ‌های اداری در صف انتظار تحویل گواهینامه چند ساعتی را به انتظار بمانند.

به گفته سرهنگ رحیم رمضان آقایی رئیس مرکز صدور گواهینامه راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی امروز در مراکز صدور گواهینامه برای تعویض وصدرو المثنی 15 روز و صدور گواهینامه جدید از زمان قبولی و تحویل مدارک به مراکز پلیس +۱۰، 20 روز زمان نیاز است.

با تغییر قوانین،‌ قطور‌تر شدن کتاب‌های آزمون آئین‌نامه و گسترده‌تر شدن حوزه تخلفات رانندگی تصمیمات دیگری هم برای صدور گواهینامه‌ها در چند سال اخیر گرفته شد به صورتی که امروز دیگر کسی که به سلامت آزمون‌ها را پشت سر بگذارد گواهینامه ده ساله دریافت نمی‌کند. گواهینامه در واقع به یک پیش گواهنامه بدل شده که برای مدت یک سال صادر می‌شود و در صورتی که راننده در یک سال ابتدای رانندگی تخلف حادثه سازی مرتکب نشود مجاز است گواهینامه 5 ساله دریافت کند و در غیر این صورت باید امتحاناتی را مجددا از سر بگذراند.

گواهینامه هوشمند در راه است

با وجود این‌که تمامی گواهینامه‌ها از قدیم تا جدید در کامپیوترهای مراکز صدور گواهینامه ثبت می‌شود اما تعویض، المثنی یا صدور گواهینامه جدید تا امروز به صورت الکترونیکی کامل در نیامده است.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا درباره تجمیع گواهینامه‌های قدیمی برای الکترونیکی شدن با اعلام این‌که برای هوشمندسازی آنها باید تمام اطلاعات در کارت ثبت شود می‌گوید: از اول دی‌ماه این امر تحقق پیدا می‌کند و اطلاعات رانندگان در کارتی که به صورت الکترونیک تعبیه شده ثبت می‌شود.

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا در خصوص تامین بودجه طرح هوشمند سازی گواهینامه‌ها می‌گوید: از نظر تامین بودجه برای هوشمند سازی هیچ مشکلی وجود ندارد و به نوعی مشکل اصلی به قطع و وصل شدن سیستم‌ها برمی‌گردد که با مرکز در ارتباط هستند که این مشکل به خودی خود باعث کندی کار در ثبت اطلاعات می‌شود.

در عین حال سرهنگ رحیم رمضان آقایی اعتقاد دارد که امروز افراد باید بیشتر مراقب جرایم ارتکابی خود باشند؛ چرا که ثبت نمره منفی در کارت‌های هوشمند به ابطال گواهینامه‌ یا محرومیت از رانندگی منجر می‌شود و این اطلاعات در سابقه افراد ثبت خواهد شد.

 رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا در خصوص اشتباهاتی که ممکن است در ثبت سیستم‌های کامپیوتری در مراحل الکترونیکی و دستی صورت بگیرد می‌گوید: اگر اشتباهی از سوی پلیس یا فرد ثبت کننده جرایم در سیستم صورت بگیرد هر شهروندی باید اعتراض خود را از طریق مراکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا پیگیری کنند و در صورت تایید اشتباه، این مرکز اجرائیات پلیس راهنمایی و رانندگی است که باید در مدت زمان کوتاهی به اعتراض رسیدگی کند.

هوشمند سازی؛ دور یا نزدیک

اگرچه رئیس مرکز صدور گواهینامه نسبت به روند رو به پیشرفت صدور گواهینامه‌های رانندگی به شکل الکترونیکی خوشبین است اما گفته می‌شود از دو سال گذشته تا کنون مرکز صدور گواهینامه پلیس راهنمایی و رانندگی فقط به صدور گواهینامه رانندگی هوشمند اقدام کرده و هنوز تجمیع گواهینامه های قدیمی که دردست مردم است، در دستور کار  قرار ندارد یا از اولویت برخوردار نیست.

برآورد می‌شود حدود ۳۰ میلیون جلد گواهینامه قدیمی در کشور وجود داشته باشد که بر اساس برآورد رئیس مرکز صدور گذرنامه با تجمیع آنها شمار گواهینامه‌های کشور به حدود ۲۰ میلیون جلد کاهش یابد.

سرهنگ رحیم رمضان‌ آقایی پیش از این در آخرین اظهارات خبری خود از هوشمند شدن کارت‌های گواهینامه‌های «ب۱»، «ب۲»، «پ۱» و «پ۲» در کشور خبر داد؛ به طوری که گفته می شود تا کنون حدود 2 میلیون و ۶۰۰ هزار جلد گواهینامه هوشمند در کشور صادر شده است و  قرار است از دی ماه امسال ابتدا گواهینامه‌های المثنی، تعویضی و جدیدالصدور در کشور تجمیع شوند و به صورت الکترونیکی و هوشمند در آیند. بدین ترتیب، تمامی افرادی که قصد دارند گواهینامه دیگری بگیرند باید تمامی گواهینامه‌هایی که در اختیار دارند را تحویل داده و یک گواهینامه تجمیع شده هوشمند دریافت کنند. از سوی دیگر تمامی گواهینامه‌های المثنی و تعویضی نیز به صورت هوشمند و تجمیع شده صادر می‌شوند.

گواهینامه‌های جدید، چیپ‌های هوشمندی دارند که تمامی مشخصات فردی راننده اعم از گروه خونی، بیماری‌های خاص، تخلفات و نمرات منفی در آن درج می‌شود که در صورت دسترسی غیر مجاز به چیپ این گواهینامه‌ها اطلاعات آن به صورت اتوماتیک پاک می‌شود و فرد دارای گواهینامه باید برای دریافت مجدد گواهینامه به پلیس +۱۰ مراجعه کند.

پلیس می گوید یک ماه پیش از پایان انقضای مهلت گواهینامه، دارندگان گواهینامه‌ها می‌توانند برای تعویض گواهینامه خود مراجعه کنند و اگر مهلت گواهینامه به اتمام برسد و دارنده گواهینامه برای تعویض آن مراجعه کند، باید جریمه بپردازد.