کد مطلب: 5890
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 آذر 1391
نگاهی به چگونگی برگزاری انتخابات شوراها و شهرداری‌ها در ترکیه

نگاهی به چگونگی برگزاری انتخابات شوراها و شهرداری‌ها در ترکیه

نرگس رضایی
جهان  - 

انتخابات شورا و شهرداری در ترکیه که به زبان ترکی استانبولی به آن انتخابات (بلدیه) گفته می شود یکی از پرشورترین انتخابات مردمی در این کشور است که به ویژه در شهرهای شرق ترکیه، شور و هیجان آن به اوج خود رسیده و شهروندان با حساسیت و دقت بیشتری اخبار مربوط به آن را پیگیری می کنند.

به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، در این انتخابات یعنی انتخابات بلدیه، افراد از احزاب مختلف نامزد شده و برنامه های خود را طی برگزاری مراسم‌های پرشوری به مردم محل و شهری که در آن نامزد انتخابات شده اند اعلام می کنند و از این حیث بیشتر شبیه مراسم هایی است که نامزدهای انتخاب مجلس در ایران برگزار می کنند.

هرچند در ترکیه هم همانند ایران در خیابان ها تبلیغاتی به صورت نصب بنر و پوستر صورت می گیرد اما این تبلیغات همانند ایران لجام گسیخته و گسترده نیست و فضای محدودی را در بر می گیرد. اغلب نامزدهای انتخابات بلدیه سعی در برگزاری مراسم و سخنرانی در جمع می کنند و بصورت حضوری برنامه هایشان را برای مردم محل و شهر خود تشریح می کنند.

انتخابات شورا و شهرداری در ترکیه هر 5 سال یک بار برگزار می‌شود. اعضای شورای شهر و شهردار د به مدت 5 سال می‌توانند در حوزه قانونگذاری و یا اجرایی شهر فعالیت کنند و در صورت نداشتن مسائل مالی و امنیتی می‌توانند در دوره های بعدی نیز نامزد شوند.به عنوان نمونه شهردار آنکارا به صورت پی در پی 20 سال است که شهردار این شهر بوده و در 4 دوره برنده انتخابات بلدیه شده است.

نحوه ارایه برنامه‌ نامزدها

نامزدهای انتخابات شورا و شهرداری (بلدیه) در ترکیه در مراسم های تبلیغاتی خود به شرح کامل برنامه های خود می پردازند. این برنامه ها از جزئی ترین مسائل تا کلان را شامل می شود. به عنوان نمونه فرد نامزد شهرداری از برنامه هایی در خصوص بناهای شهر، زیباسازی خیابان ها و بناهای عمومی همچون مدارس، ایجاد بناهای جدید برای کاربری مشخص، احداث راههای جدید و یا افزایش عرض معابر، جذب توریسم، افزایش امکانات عمومی خاص،درختکاری، دفع زباله ها، اداره فروشگاهها و آب شرب می گوید و حتی برخی بازه زمانی را هم برای اجرای طرحهایشان مشخص می کنند.

این برعکس روال معمول در ایران است که نامزدهای شهرداری از سوی اعضای شورای شهر انتخاب می شوند و مردم در جریان برنامه ها و طرحهایشان قرار نمی گیرند و فقط زمانی که طرح اجرایی می شود از آن مطلع می شوند.

در انتخابات شورا و شهردار ترکیه، برنامه ها و طرحهای هر کدام از نامزدها مورد مقبول عمومی بیشتری قرار گیرد آن فرد اقبال بیشتری برای پیروزی دارد. با این حال در برخی شهرهای بزرگ که شهروندان همانند شهرهای کوچک امکان بیشتری برای حضور در مراسم سخنرانی و آشنایی با نامزدها ندارند بواسطه وابستگی حزبی آنها را انتخاب می کنند.

اما این بدان معنی نیست که حزب در این رابطه تنها معیار باشد، با توجه به کثرت رسانه ها بویژه رسانه های دیداری مردم تا حدود زیادی در جریان برنامه‌های نامزد انتخابات قرار می گیرند.

این برنامه ها در شهرهای بزرگی همچون استانبول، آنکارا، ازمیر و آنتالیا ابعاد وسیع تری پیدا کرده و جامعیت آن اهمیت بیشتری برای شهروندان دارد. به عنوان نمونه در انتخابات سال 2009 بلدیه ترکیه، برنامه های  قدیر توباش، شهردارفعلی استانبول، نسبت به شهردار شهری همچون اسکی شهر که جمعیت و ترافیک استانبول را ندارد متفاوت بود. همچنین برنامه های مصطفی آکایدین شهردار آنتالیا نسبت به نامزد انتخابات شهرداری شهر اسپارتا در نزدیکی های آنتالیا، بسته به جمعیت و توریسم و بافت آن فرق می کرد.

صندوق‌های دو گانه آراء

در محل برگزاری انتخابات بلدیه ترکیه، دو صندوق در کنار هم گذاشته می شود که یکی برای نامزدهای شورای شهر است و دیگری برای نامزد شهرداری. شهروندان با در نظر گرفتن برنامه ها و معیار انتخاب خود یک رای به صندوق شورا و یک رای به صندوق شهرداری می اندازند.

انتخابات؛ هر 5 سال یک بار

انتخابات شورا و شهرداری در ترکیه هر 5 سال یک بار برگزار می شود و اعضای شورای شهر و شهردار در صورت برنده شدن به مدت 5 سال می توانند در حوزه قانونگذاری و یا اجرایی شهر فعالیت کنند و در صورت نداشتن مسائل مالی و امنیتی می توانند در دوره های بعدی نیز نامزد انتخابات شوند.به عنوان نمونه شهردار آنکارا بصورت پی در پی 20 سال است که شهردار این شهر بوده و در 4 دوره برنده انتخابات بلدیه آنکارا شده است.

انتخابات دوره قبل شورا و شهرداری ترکیه، در ماه مارس 2009 انجام شد و قرار است انتخابات بعدی در 29 مارس سال 2014 برگزار شود. اخیرا رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه طرحی را برای انتخابات زودهنگام شوراها و شهرداری ارایه داده است. درواقع 6 ماه زودتر از زمان مقرر در اکتبر 2013 که جنبه سیاسی دارد. با این حال همین زمان برگزاری انتخابات هم حساسیت های زیادی در مردم ایجاد کرده و مردم اخبار مربوط به آن را با جدیت پیگیری میکنند.

شهروندان ترکیه امیدوارند در انتخابات بعدی نیز همانند انتخابات مارس 2009 شرکت گسترده ای در انتخابات بلدیه داشته باشند و به توسعه اقتصاد و توریسم شهرهای خود کمک کنند.موضوعی که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه بوده و شهروندان در برنامه های ارائه شده نامزدها نسبت به این برنامه ها دقت لازم را دارند

 

کد مطلب: 5890
تاریخ انتشار: چهارشنبه 1 آذر 1391

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 5-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 5-1

دیگر مطالب
اطلاعات گردشگری شهرهای ایران
اخبار روابط عمومی شهرداری‌ها
تازه های نشر