کد مطلب: 859
تاریخ انتشار: شنبه 19 آذر 1390
صدور گذرنامه الکترونیکی در وقت اضافه
کمبود منابع مالی، عامل عقب افتادگی در شاخص‌های الکترونیکی است

صدور گذرنامه الکترونیکی در وقت اضافه

لیدا ایاز
فناوری اطلاعات  - 

هنوز صف انتظار متقاضیان برای گرفتن گذرنامه‌هایشان به انتها نرسیده که مدیرکل گذرنامه نیروی انتظامی از تشکیل صف جدیدی برای اخذ گذرنامه‌های یک برگی الکترونیکی خبر می‌هد. ایران تا سال  2009 میلادی فرصت داشت تا اقدامات لازم برای صدور گذرنامه الکترونیکی را انجام دهد.

به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، مسئولان کشور ناگزیرند برای هم گام شدن با فرایندهای تکنولوژیکی در دنیا گذرنامه همه مردم را الکترونیکی کنند. این طرح سالها پیش در مجلس مطرح شد و مسئولان در انتظار برآورده شدن هزینه‌های انجام آن نشستند. تا کنون به صورت آزمایشی بیش از یک میلیون گذرنامه الکترونیکی صادر شده است.

درحالی که بالغ بر 10 میلیون نفر در ایران توانسته‌اند با عبور از بروکراسی اداری و تحویل اسناد و مدارک خود گذرنامه دریافت کنند با این وجود گفته می شود که برای دریافت گذرنامه الکترونیکی و تبدیل گذرنامه قدیمی به الکترونیکی  یک بار دیگر باید این پروسه انجام شود تا برای هر ایرانی یک گذرنامه جدید صادر شود.

وقتی الکترونیکی شویم

بر اساس ها، در حال حاضر در تهران 47 مرکز، مدارک و تقاضای افراد برای صدور گذرنامه را دریافت می کند و تعداد این مراکز در سطح کشور و در مراکز استان ها 234 مرکز است . در حالی که 10 میلیون گذرنامه معتبر در دست مردم است اما رئیس مرکز صدور گذرنامه نیروی انتظامی می گوید که در شش ماه دوم امسال، صدور و جایگزینی گذرنامه‌های الکترونیکی به جای گذرنامه‌های موجود آغاز می‌شود.

بر اساس آخرین آمار از آغاز سال جاری تاکنون یک میلیون و 592 هزار و 471 گذرنامه الکترونیکی صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش داشته است. 

بر اساس آخرین آمار از آغاز سال جاری تاکنون یک میلیون و 592 هزار و 471 گذرنامه الکترونیکی صادر شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 21 درصد افزایش داشته است. 

به گفته سرهنگ محمود صادقی قرار است اثر انگشت افراد به گذرنامه‌های الکترونیکی اضافه شود. او می‌گوید:"  دولت، بخشی از بودجه خرید دستگاه‌های مربوط به گذرنامه الکترونیکی را به نیروی انتظامی پرداخت کرده است و بقیه آن طول سال اختصاص خواهد یافت. اکنون فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، به دستگاه‌های کنترل گذرنامه‌های الکترونیکی داخلی و خارجی، مجهز شده است."

زمان صدور گذرنامه الکترونیکی  6 تا 7 روز است. برابر مصوبه هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی مبلغ صدور گذرنامه برای افراد زیر 18 سال 25 هزار تومان و بالای 18 سال پنجاه هزار تومان است.

گذرنامه‌های الکترونیک و جدید قرار است بدون همراه و برای هر نفر به تنهایی صادر شود. این گذرنامه‌ها شرط سنی ندارد و به عنوان مثال برای کودک یک ماهه تا افراد بالای 18 سال هم صادر می‌شود. البته گذرنامه‌های فعلی تا زمانی که تاریخ اعتبار شان به پایان نرسد همچنان اعتبار دارد و پس از آن گذرنامه الکترونیک صادر می شود.

پلیس به مردم توصیه کرده است با توجه به این که گذرنامه‌های جدید دارای تراشه هستند، در نگهداری و حفظ گذرنامه دقت و از تا کردن آن یا قرار دادن گذرنامه در کنار تلفن همراه یا وسایل مغناطیسی خودداری کنند، زیرا باعث آسیب تراشه شده و ممکن است صاحب گذرنامه را هنگام ورود یا خروج با مشکل مواجه کند.

زمان صدور گذرنامه الکترونیکی  6 تا 7 روز است. برابر مصوبه هیئت دولت و مجلس شورای اسلامی مبلغ صدور گذرنامه برای افراد زیر 18 سال 25 هزار تومان و بالای 18 سال پنجاه هزار تومان است.

توسعه شاخص‌های الکترونیک هنوز یک علامت تعجب است

" برای ارتقاء شاخص‌های الکترونیک به رقمی بالغ بر ده هزار میلیارد ریال نیاز است".

شهریار طاهرپور عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب، می‌افزاید:" به اعتقاد من بسیاری از مشکلات اقتصادی با ارتقاء شاخص‌های الکترونیک قابل حل است. امروز مشکل بزرگ ما در بودجه مربوط به ساختارهای حاصل از درآمد نفت است و اگر بخواهیم خود را از اتکاء به این مسئله رها کنیم باید به سیستم‌های مالیاتی و اخذ مالیات روی بیاوریم و لازمه افزایش مالیات توسعه شاخص‌های الکترونیک است که باید شناسایی شوند و در بحث ساختار بوجه تعریف شوند. ارتقاء شاخص‌های الکترونیکی هستند که منجر به شفاف سازی و تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی می‌شوند و به نظر می رسد دولت باید توان خود را برای به کارگیری این ابزار افزایش دهد. یکی از مزایای بزرگ توسعه شاخص‌های الکترونیک مقابله با فساد اقتصادی است و دولت اگر از قبل برای این شاخص برنامه ریزی می کرد امروز شاهد این دست از این فسادهای اقتصادی و بانکی نبودیم و اگرچه نمی توان اطمینان داد که این تخلفات به صفر می رسید اما به ندرت شاهدش بودیم."

وی با بیان اینکه در نظر گیری بودجه برای شاخص‌های الکترونیک در برنامه پنجم توسعه و در بودجه سال 89  نیز پیش بینی شده بود اما از اقبال چندانی برخوردار نبود می‌گوید: "بنده در کمیسیون تلفیق پیشنهاد کردم که بخشی از 1500 میلیارد ریال بودجه ای که برای ارتقاء شاخص‌های فرهنگی اختصاص یافت به شاخص های الکترونیک اختصاص یابد که متاسفانه به دلیل جا نیفتادن این مسئله هنوز اهمیت آن جدی گرفته نمی شود و یک علامت تعجب است."

طاهرپور معتقد است: "ما برای رسیدن به استانداردها و شاخص‌های مفید الکترونیک به بیش از ده هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز داریم که متاسفانه این عدد امروز زیر هزار میلیارد ریال است و با این روند خیلی دیرتر از زمانی که لازم است به حد انتظارات خود می رسیم. کل بودجه ای که امسال برای این منظور در نظر گرفته شده 300 میلیارد ریال است که رقم بسیار ناچیزی برای چنین امر مهمی است.

به گفته مسئولان امور گذرنامه بیشترین سفرهای برون مرزی در کشور ما سفرهای زیارتی است و برای سرعت بخشیدن به صدور گذرنامه‌های الکترونیک به منابع مالی بیشتری که تاکنون اختصاص یافته نیاز است تا وقت و هزینه های مردم در سفرهای برون مرزی کاهش یابد."

 

 

کد مطلب: 859
تاریخ انتشار: شنبه 19 آذر 1390
نظرات کاربران [ 1 ]
محمد پورمهدی نجف آبادی یکشنبه 17 اردیبهشت 1391
با سلام تاریخ 3/9/90 شماره درخواست 21069245 کد شناسایی 65263 شماره گواهینامه قبلی 10451136 هنوز نیامده

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7-1

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7-1

دیگر مطالب
اطلاعات گردشگری شهرهای ایران
اخبار روابط عمومی شهرداری‌ها
تازه های نشر